Staże
Gdański Urząd Pracy informuje, że rozpoczął nabór wniosków o zorganizowanie stażu w trybie ciągłym, według kolejności zgłoszeń, do czasu wyczerpania środków finansowych.
STAŻ - oznacza nabywanie umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gdańskim Urzędem Pracy a pracodawcą, według programu określonego w umowie.
Organizacja staży
Do odbywania stażu kierowane będą osoby bezrobotne:
- w wieku 18 - 24 (które są zarejestrowane nie dłużej niż 4 m-ce),
- w wieku 25. - 30. r. życia,
- po 30. roku życia:
- wszystkie kobiety,
- mężczyźni spełniający przynajmniej 1 z poniższych warunków (powyżej 50. roku życia, niepełnosprawni, bezrobotni nieprzerwanie ponad 12 miesięcy, o niskich kwalifikacjach- najwyżej średnie wykształcenie).
Wszyscy klienci bezrobotni wymagający wsparcia, spełniający kryteria określone przez pracodawcę, którzy zostaną zweryfikowani przez doradcę klienta pod kątem celowości i zasadności kierowania na staż.
Nie przewiduje się organizacji staży w zawodach i na stanowiskach, w których jest duża ilość ofert na rynku pracy, między innymi:
- pracownik ochrony fizycznej,
- kierowca,
- sprzedawca/przedstawiciel handlowy,
- sprzątaczka,
- pokojowa,
- telemarketer,
- pomoc kuchenna,
- magazynier,
- spawacz,
- pracownik ogólnobudowlany i pokrewne.
Staże będą organizowane na okres 6 miesięcy wyłącznie u pracodawców/przedsiębiorców gwarantujących zatrudnienie po okresie odbywania stażu na minimum 3 miesiące w ramach umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
Organizatorem stażu może być pracodawca lub jednoosobowy podmiot gospodarczy. Preferowani będą przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przez okres minimum 6 miesięcy.
Wnioski rozpatrywane są w trybie ciągłym, według kolejności zgłoszeń.
W przypadku braku kandydata własnego, dobór na wskazane we wniosku stanowisko będzie realizowany maksymalnie przez okres 2 tygodni.
UWAGA! Organizator stażu przed rozpoczęciem stażu ma obowiązek skierowania osoby bezrobotnej na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy oraz zobowiązuje się do pokrycia kosztów tych badań.
To pracodawca/przedsiębiorca, który chce zorganizować staż dla osoby bezrobotnej składa do urzędu kompletnie wypełniony wniosek o zorganizowanie stażu, który można otrzymać w siedzibie urzędu lub pobrać ze strony internetowej (na końcu podstrony);
Organizator może we wniosku wskazać także imię i nazwisko osoby bezrobotnej, którą chce przyjąć na staż.
Na wniosek pracodawcy urząd pracy może skierować bezrobotnego do odbycia stażu przez okres od 3 do 12 miesięcy bez nawiązywania stosunku pracy.
Czas trwania:
|
Uczestnicy:
|
do 12 miesięcy
|
bezrobotni, którzy nie ukończyli 30. roku życia |
do 6 miesięcy
|
pozostali bezrobotni
|
Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą a urzędem pracy, wg programu określonego w umowie.
Urząd sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu przez bezrobotnego i wypłaca mu stypendium w wysokości zgodnej z obowiązującymi stawkami.
Kiedy staż może zostać przerwany:
-
w przypadku podjęcia pracy przez osobę bezrobotną odbywającą staż;
-
GUP na wniosek bezrobotnego odbywającego staż może rozwiązać z organizatorem umowę o odbycie stażu w przypadku nierealizowania przez organizatora warunków stażu, po wysłuchaniu organizatora;
-
GUP na wniosek organizatora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii organizatora, może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu w przypadku:
- nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy;
- naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania na stanowisku pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych;
- usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej zrealizowanie programu stażu.
Organizator stażu:
-
zapoznaje bezrobotnego z programem stażu;
-
zapoznaje bezrobotnego z jego obowiązkami oraz uprawnieniami;
-
zapewnia bezrobotnemu profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników;
-
szkoli bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy;
-
przydziela bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej;
-
zapewnia bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne;
-
niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni, informuje Gdański Urząd Pracy o przypadkach przerwania odbywania stażu, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu;
-
po zakończeniu stażu organizator wystawia bezrobotnemu opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego oraz kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych pozyskanych w trakcie stażu.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
Podstawa prawna:
- Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych ( Dz. U. Nr 142, poz. 1160 z 2009 r.).
W razie pytań prosimy o kontakt:
Imię i nazwisko |
Stanowisko |
Telefon |
Adres e-mail |
Katarzyna Mielewczyk |
Doradca klienta |
Tel.: /58/ 743 13 44 |
|
Aleksandra Kitowska |
Doradca klienta |
Tel.: /58/ 743 13 37 |
|
Patrycja Górka |
Doradca klienta |
Tel.: /58/ 743 13 23 |
|